Clubul de turism Concordia Lugoj

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Club de turism din Lugoj cu urmatoarele obiective: * organizarea de drumetii, tabere, actiuni de cercetare, * introducerea de noi trasee si popularizarea lor, * educarea tineretului pentru un turism ecologic


5 participanți

    Un Piatra Iorgovanului pe weekendul 3-4 sept.

    L_Francisc
    L_Francisc


    Numarul mesajelor : 90
    Data de inscriere : 16/08/2009
    Varsta : 40
    Localizare : Lugoj /Petrosani

    Un Piatra Iorgovanului pe weekendul  3-4 sept. Empty Un Piatra Iorgovanului pe weekendul 3-4 sept.

    Mesaj  L_Francisc Joi Sept 01, 2011 8:54 am

    Are careva chef de o Piatra a Iorgovanului pe weekendul 3-4.sept?

    Planul meu ar fi sa plecam sambata in jurul orei 15 (sau cum ne convine noua) si sa inoptam in : a)Poiana Pelegii si a doua zi sa mergem sus pe Piatra'
    b) sau putem urca pe Saua Paltinu ( sau se cheama Stanuleti?) si sa inoptam acolo , pe şa se ajunge din zona cabanei Rotunda urcand pe prin padure aproximativ 2-3 ore, un urcus destul de sustinut.Urmand ca sa inoptam acolo astfel ca in ziua de Duminica sa facem un traseu mai diversificat.

    Am pus 2 optiuni in functie de gusturi si dorinta fiecaruia, eu personal optez pentru varianta "a". Din lugoj pana in Poiana Pelegii sunt aproximativ 140km deci dus-intors 280km. Cea ce implica ,costuri de combustibil si mancare,in functie de fiecare cum vine si ce mananca.

    Am pus postul si in grupul de discutii "ture montane" pe facebook, dar cum nu toti au cont....
    Deocamdata am fi: Eu, (posibil) Eduard, Apri cu Daniela si Cristi cu Blanca... si restu sunt in stadiu de discutie Smile

    O sa pun mai multe info in legatura cu distante timpi,etc
    L_Francisc
    L_Francisc


    Numarul mesajelor : 90
    Data de inscriere : 16/08/2009
    Varsta : 40
    Localizare : Lugoj /Petrosani

    Un Piatra Iorgovanului pe weekendul  3-4 sept. Empty Re: Un Piatra Iorgovanului pe weekendul 3-4 sept.

    Mesaj  L_Francisc Joi Sept 01, 2011 9:08 am

    Pt toti cei interesati ...discutam maine la club.
    L_Francisc
    L_Francisc


    Numarul mesajelor : 90
    Data de inscriere : 16/08/2009
    Varsta : 40
    Localizare : Lugoj /Petrosani

    Un Piatra Iorgovanului pe weekendul  3-4 sept. Empty Re: Un Piatra Iorgovanului pe weekendul 3-4 sept.

    Mesaj  L_Francisc Vin Sept 02, 2011 5:46 am

    Deci.... nu am gasit in ghiduri ruta directa Poiana Pelegii-Piatra Iorgovanului, dar de la cabana Buta ( pe langa care ne apropiep) pana pe Piatra se fac cam 4-5 ore ( de la Buta pana in Sua Plaiul Mic se face cam o ora) deci pot sa apreciez ca intr-un ritm lejer lejer din Poiana Pelegii pana pe Piatra' se vor face ceva in jur de 5-6 ore. Desi astazi ploua pe sambata si duminica se anunta vreme excelenta Smile
    lee_eduard
    lee_eduard


    Numarul mesajelor : 9
    Data de inscriere : 01/08/2011
    Varsta : 38
    Localizare : Lugoj

    Un Piatra Iorgovanului pe weekendul  3-4 sept. Empty Poze

    Mesaj  lee_eduard Lun Sept 05, 2011 12:34 am

    Descarcati pozele facute de mine la adresa:

    http://www.2shared.com/file/BzKEEcsN/Piatra_Iorgovanului_3-4092011.html

    As fi vrut sa fac mai multe poze, dar cele 3 seturi de baterii pe care le aveam s-au descarcat toate extraordinar de repede..

    Sa vdem si restul Very Happy cheers

    Si ne vedem saptamana viitoare pe cele doua maluri ale Dunarii!
    L_Francisc
    L_Francisc


    Numarul mesajelor : 90
    Data de inscriere : 16/08/2009
    Varsta : 40
    Localizare : Lugoj /Petrosani

    Un Piatra Iorgovanului pe weekendul  3-4 sept. Empty Re: Un Piatra Iorgovanului pe weekendul 3-4 sept.

    Mesaj  L_Francisc Lun Sept 05, 2011 12:50 pm

    Si de aici luati si pozele mele Smile www.2shared.com/file/GPtvCT_w/Piatra_Iorgovanului_3-4092011_.html , va va da o adresa mai lunga din care taiati partea de la inceput "http://adf.ly/246619/http://" ca sa ajungeti la linkul de descarcat , e un fel de reclama enervanta, scuze ...
    Arpi
    Arpi
    Admin


    Numarul mesajelor : 168
    Data de inscriere : 27/03/2009
    Varsta : 43
    Localizare : Lugoj

    Un Piatra Iorgovanului pe weekendul  3-4 sept. Empty Re: Un Piatra Iorgovanului pe weekendul 3-4 sept.

    Mesaj  Arpi Mar Sept 06, 2011 7:52 am

    daniela
    daniela


    Numarul mesajelor : 14
    Data de inscriere : 03/05/2010
    Localizare : TG-JIU

    Un Piatra Iorgovanului pe weekendul  3-4 sept. Empty Re: Un Piatra Iorgovanului pe weekendul 3-4 sept.

    Mesaj  daniela Mier Oct 05, 2011 12:59 am

    sunny o tura de aproximativ 8 ore excelenta !!
    si vremea fu numai buna de bronzat Razz
    Francisc a stiut si legenda lui Iorgovan bounce ....super trupa !
    avatar
    jecson44


    Numarul mesajelor : 1
    Data de inscriere : 07/03/2015

    Un Piatra Iorgovanului pe weekendul  3-4 sept. Empty Re: Un Piatra Iorgovanului pe weekendul 3-4 sept.

    Mesaj  jecson44 Sam Mar 07, 2015 3:09 am

    oiana Pelegii si a doua zi sa mergem sus pe Piatra'
    b) sau putem urca pe Saua Paltinu ( sau se cheama Stanuleti?) si sa inoptam acolo , pe şa se ajunge din zona cabanei Rotunda urcand pe prin padure aproximativ 2-3 ore, un urcus destul de sustinut.Ur

    Continut sponsorizat


    Un Piatra Iorgovanului pe weekendul  3-4 sept. Empty Re: Un Piatra Iorgovanului pe weekendul 3-4 sept.

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 11:46 am