Clubul de turism Concordia Lugoj

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Club de turism din Lugoj cu urmatoarele obiective: * organizarea de drumetii, tabere, actiuni de cercetare, * introducerea de noi trasee si popularizarea lor, * educarea tineretului pentru un turism ecologic


+2
lee_eduard
Arpi
6 participanți

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Arpi
    Arpi
    Admin


    Numarul mesajelor : 168
    Data de inscriere : 27/03/2009
    Varsta : 43
    Localizare : Lugoj

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  Arpi Lun Aug 01, 2011 2:09 am

    Salutare,
    Ce facem in weekendul prelungit.

    demult imi doresc o iesire in Piatra Craiului. Poate ca ar fi ok sa facem iesirea in acest(acel) weekend. Doritori ar fi Arpi, Daniela, Blanka, Cristi...
    Plecare ar fi cam tarziu vineri in 12-08-2011 pe la ora 18. Pentru ca unii din noi muncim pana la ora aceea.

    Campare s-ar face la Plaiu Foii 13 km de Zarnesti. Nu cred ca ajungem vineri pana acolo sa campam dar vom camap pe drum undeva. Detaliile astea le punem pe hartie daca suntem mai multi interesati.


    A doua varianta ar fi Transalpina.

    Eu totusi incerc sa presez lumea sa ajungem in Piatra Craiului :d.

    Deci? Doritori?



    lee_eduard
    lee_eduard


    Numarul mesajelor : 9
    Data de inscriere : 01/08/2011
    Varsta : 38
    Localizare : Lugoj

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Si noi

    Mesaj  lee_eduard Lun Aug 01, 2011 5:46 am

    Hello Arpi,


    Mi-ar place sa fac si Piatra Craiului, dar momentan nu pot - sunt un pic accidentat si stiu ca o sa fie o drumetie lunga ..
    Asa ca pt mine ramane varianta deschisa cu Transalpina, acolo vin cu placere !


    Francisc vine sigur pe Transalpina, dar daca nu se merge acolo, este de acord sa vina si pe Piatra Craiului,dar doar daca e loc in masina Smile

    P.S. Pentru varianta 2: Transalpina, propun sa o facem intreaga, de la Sebes pana la Novaci.. pt ca e pacat sa o impartim in 2.
    Drumul e foarte bun, am fost acum o luna, e asfaltat in proportie de 99,9% dar nu si-a pierdut din salbaticie.
    Arpi
    Arpi
    Admin


    Numarul mesajelor : 168
    Data de inscriere : 27/03/2009
    Varsta : 43
    Localizare : Lugoj

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  Arpi Lun Aug 01, 2011 6:47 am

    Daca nu ne adunam trupa pentru Piara Craiului.
    Plecarea sa fie de Sambata dupa pranz, numa bine ne gatam job-ul care lucram sambata. Nu are rost sa plecam de vineri dupamasa tarziu, nu castigam nimica.
    Multi vor doar o tura de "leneveala" deci transalpina probabil va fi cea castigatoare. Dar un Piatra Craiului vreau sa fac anul astasa vedem cati reusim sa strangem ....

    ok. Deci pentru varianta Transalpina am fi mai multi.....
    L_Francisc
    L_Francisc


    Numarul mesajelor : 90
    Data de inscriere : 16/08/2009
    Varsta : 40
    Localizare : Lugoj /Petrosani

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  L_Francisc Lun Aug 01, 2011 9:00 am

    O idee binevenita... pe zona Transalpina sunt foarte multe trasee interesante, atat pe jos cat si cu masinile. Daca se anunta vreme cat de cat ok o sa vin cu moto' Smile
    Iulius
    Iulius


    Numarul mesajelor : 8
    Data de inscriere : 01/08/2011

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  Iulius Lun Aug 01, 2011 1:20 pm

    Ceau arpi. Sper ca aici sa dau de tine:P Adica sigur trebe sa dau de tine. Pentru transalpinia ma alatur si eu si marry. Nu mai ca noi nu venim cu mana goala. Venim cu ghiozdanul plin cu alcool Twisted Evil . Ca pe atunci pe aproape ii si zilele noastre de nume si ziua mea de nastere. Eu am vorbit cu edi, francis, cristi si blanka si ei stiu despre ce ii vorba. Cu tine nu am reusit sa vorbesc pentru ca da lumea greu de tine. Acuma ai aflat. Daca cumva nu bei in cinstea noastraaaa faaaaac uraaaaat Evil or Very Mad
    Very Happy .


    O seara faina
    Arpi
    Arpi
    Admin


    Numarul mesajelor : 168
    Data de inscriere : 27/03/2009
    Varsta : 43
    Localizare : Lugoj

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  Arpi Lun Aug 01, 2011 8:10 pm

    bun, bun. Nu beau dar am stadui un pic:P

    Deci ramane transalpina atunci.
    OK. Plecarea din Lugoj ora 15. TOATA lumea sa fie GATA. Smile

    Altii? cati mai suntem?
    L_Francisc
    L_Francisc


    Numarul mesajelor : 90
    Data de inscriere : 16/08/2009
    Varsta : 40
    Localizare : Lugoj /Petrosani

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  L_Francisc Dum Aug 07, 2011 10:29 am

    Pentru cei care inca nu s-au hotarat sa vina, iata niste mici matariale inspirative si informative de pe situl http://www.transalpina.biz/ si forumul http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=15773 .

    Deci Arpi, cam cati suntem pana acum? .... si la ce te-ai gandit sa facem pe acolo?, ture ceva sau leneveala ?
    Arpi
    Arpi
    Admin


    Numarul mesajelor : 168
    Data de inscriere : 27/03/2009
    Varsta : 43
    Localizare : Lugoj

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  Arpi Dum Aug 07, 2011 8:44 pm

    Noi suntem 6 persoane.

    4 intr-o masina si 2 la mine pana acuma. Pai nu eu ma gandesc noi ne gandim. Eu as face si ceva drumetie pe Duminica.

    Camparea in prima seara as zice s-o facem inainte de Obârşia Lotrului, mai exact langa podul care traverseaza Lotrul dinspre Ranca (Novaci). Duminica dimneata ne trezim facem un popas la barajul Vidra, poate Voineasa, dupa care incepem urcarea. Sau daca avem timp si stiti un loc de campare chiar langa Lacul Vidra.

    De trasee ... da-mi cateva nume si ceva distante daca cunosti. Duminica dupamasa am putea face un traseu ceva .. eventual Luni asa de inviorare.

    Arpi
    Arpi
    Admin


    Numarul mesajelor : 168
    Data de inscriere : 27/03/2009
    Varsta : 43
    Localizare : Lugoj

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  Arpi Lun Aug 08, 2011 12:18 am

    Traseul:

    Prima zi: Lugoj -> Hateg -> Petrosani -> Defileul Jiului -> Novaci (230km)-> Lacul Vidra (290km) loc de campare.
    A doua zi: Lacul Vidra -> Tau Vidra(55km) Campare. Drumetie pe acest sector
    A Treia zi: Tau Vidra -> Ocna Sibiului (78 km) baie la ocne -> Lugoj (230km)

    630km in total Smile

    Harta Tura!


    Ultima editare efectuata de catre Arpi in Lun Aug 08, 2011 1:16 am, editata de 2 ori
    Arpi
    Arpi
    Admin


    Numarul mesajelor : 168
    Data de inscriere : 27/03/2009
    Varsta : 43
    Localizare : Lugoj

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  Arpi Lun Aug 08, 2011 1:06 am

    Ar mai fi o masina: Cristi, Ionela.

    Traseul este unul propus si nu impus Razz ... Francisc, Edi voi cunoasteti mai bine locul ... propuneri?
    Arpi
    Arpi
    Admin


    Numarul mesajelor : 168
    Data de inscriere : 27/03/2009
    Varsta : 43
    Localizare : Lugoj

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  Arpi Lun Aug 08, 2011 1:09 am

    Iulius a scris:Ceau arpi. Sper ca aici sa dau de tine:P Adica sigur trebe sa dau de tine. Pentru transalpinia ma alatur si eu si marry. Nu mai ca noi nu venim cu mana goala. Venim cu ghiozdanul plin cu alcool Twisted Evil . Ca pe atunci pe aproape ii si zilele noastre de nume si ziua mea de nastere. Eu am vorbit cu edi, francis, cristi si blanka si ei stiu despre ce ii vorba. Cu tine nu am reusit sa vorbesc pentru ca da lumea greu de tine. Acuma ai aflat. Daca cumva nu bei in cinstea noastraaaa faaaaac uraaaaat Evil or Very Mad
    Very Happy .


    O seara faina

    Iulius. Ar fi bine sa aduci suc natural Razz
    Arpi
    Arpi
    Admin


    Numarul mesajelor : 168
    Data de inscriere : 27/03/2009
    Varsta : 43
    Localizare : Lugoj

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  Arpi Lun Aug 08, 2011 1:28 am

    Francisc, Edi cati sunteti? cu ce veniti? sa stiud e masini. Ar mai fi interesat si Pepi sa stiu ce ii spun de masina...
    lee_eduard
    lee_eduard


    Numarul mesajelor : 9
    Data de inscriere : 01/08/2011
    Varsta : 38
    Localizare : Lugoj

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  lee_eduard Lun Aug 08, 2011 3:44 am

    Eu si Francisc venim cu motoarele. Mai astept raspunsul ce la niste prieteni, dar in principiu suntem noi 2.
    Traseul cu tot cu opriri si campari facut de tine e foarte frumos, sunt de acord cu el. Oricum locuri de campare sunt enorm de multe, putem sa ne oprim unde ne place.

    Ma mai uiti si eu mai atent pe harta, sa vad ce ture de dezmortire ar fi de facut pe acolo si revin cu un reply Wink

    Ne auzim !
    L_Francisc
    L_Francisc


    Numarul mesajelor : 90
    Data de inscriere : 16/08/2009
    Varsta : 40
    Localizare : Lugoj /Petrosani

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  L_Francisc Lun Aug 08, 2011 5:46 am

    Super traseul propus.... Dar pentru plecarea de sambata la ora 15 - 290km e prea mult, mai ales ca partea cea mai interesanta a Transalpinei se afla intre Novaci-Obarsia Lotrului, e mare pacat ca spre sfarsitul primei zile sa ajungem acolo obositi cu chef de somn sau de campare, propun in aceasta varianta sa campam undeva in zona Ranca, si odihniti a doua zi sa parcurgem cea mai spectaculoasa parte a Transalpinei, sau sa campam chiar pe TRANSALPINA Very Happy .

    Acum ca alternative la traseu, e doar o propunere, o sugestie putem face pentru prima zi alt traseu. Din Lugoj pe la Herculane - Tg.Jiu ( 225km), pe varianta Petrosani ar fi 209km pana in Tg.Jiu, unde putem campa la spectaculoasele Chei ale Sohodolului ( de langa Tg.Jiu ) si a doua zi , proaspeti si odihniti atacam inaltimile Transalpinei .

    Acum daca vreti ceva si mai si adevarata aventura pentru unii, putem merge de la Herculana pana pe Pasul Jiu-Cerna ( unde putem camnpa la Campuselu sau Poiana Mielului loc superb) sau mai jos langa Petrosani in Petrila la niste chei foarte spectaculoase (Cheile Taii, acolo sunt multe locuri de camping), ..... si a doua zi Transalpina pe Novaci - Ob Lotrului sau pana unde vreti sa ne oprim.

    Asta ii un link cu varianta Lugoj- Herculane - Sohodol- Novaci -Ob Lotrului - Miercurea Sibiului - Ocna Sibiului ( care am uitat sa o pun) http://maps.google.com/maps/ms?hl=ro&ie=UTF8&oe=UTF8&msa=0&msid=215836166097814064838.0004a9fe923e55a5e1e85

    Acuma varianta cu pasul Jiu Cerna presupune o bucata de drum neasfaltat care nu e recomandat pentru soferi neexperimentati Razz , dar peisajul merita.

    Cam astea ar fi sugestiile mele, pentru ziua 3 ii ok Ocna Sibiului, dar pt ziua 1 sa nu facem Transalpina intre Ranca si Ob.Lotrului, e pacat...

    Ce parere aveti?
    Arpi
    Arpi
    Admin


    Numarul mesajelor : 168
    Data de inscriere : 27/03/2009
    Varsta : 43
    Localizare : Lugoj

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  Arpi Lun Aug 08, 2011 6:34 am

    S-a tinut tabara la pasul Jiu-Cerna, eu stiu despre ce vorbesti. intradevar este frumos.Drumul este ff rau si nu stiu daca s-a deschis. Stiu ca anul trecut a avut loc o alunecare de teren si era inchis drumul. Nu prea m-as aventura seara pe acolo.
    Cheile Sohodolului ... e frumos din ce am auzit dar facem un mic ocol, ceea ce la atata drum ... e prea mult + drumul Lugoj Herculane... e luung:D.
    Nu ca Lugoj-Petrosani nu ar fi Smile))

    Eu totusi raman pe varianata mai scurta si da sa campam in zona Ranca, asta e o idee buna. Nu as vrea sa ajungem ff tarziu + daca facem un ceaun, gratar ceva sa avem timp de gatit Very Happy.
    Daca plecam la 15 de la Lugoj, hai 15:30 prietenii stiu de ce Very Happy, in 3 ore suntem la locul de campare, daca totul merge conform planului. Avem timp de un mini ceaun sau un gratar, sa-l serbam pe Iulius. Smile
    Si pe a doua zi ne putem trezii si mai tarziu fiind deja in buza Transalpinei.
    Mere?
    Doritori de Sohodol? sau de Pasul Jiu-Cerna?
    L_Francisc
    L_Francisc


    Numarul mesajelor : 90
    Data de inscriere : 16/08/2009
    Varsta : 40
    Localizare : Lugoj /Petrosani

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  L_Francisc Lun Aug 08, 2011 7:03 am

    Pe la Herculane -Baia de Arama - Sohodol- Targu Jiu sunt 228 km si Petrosani -Tg. Jiu sunt 209 km, deci diferenta de km nu e foarte mare (10km)

    Pana la Novaci , prin Petrosani,e numai trafic si drumul nu e atat de spectaculos, dar de la Herculane e plimbare pana la Sohodol.

    Cum ziceti voi, eu nu am nimic impotriva ambelor trasee, poate as inclina doar un pic spre Herculane ca ii mai spectaculos si Cheile Sohodolului sunt faine.
    Arpi
    Arpi
    Admin


    Numarul mesajelor : 168
    Data de inscriere : 27/03/2009
    Varsta : 43
    Localizare : Lugoj

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  Arpi Lun Aug 08, 2011 7:17 am

    Traseu Herculane -Ranca 302 km
    Lugoj - Ranca 245km

    Francisc ce socoti faci? Smile Noi nu trebuie sa ajungem in Tg. Jiu. Smile
    Destinatia noastra este Ranca, am pus acelsi punct de referinta. Deci 57 km totusi e ceva. Wink

    plus ca suntem la o distanta de 82 de km distanta pe care trebuie sa o facem duminica. ceea ce e ff mult.
    L_Francisc
    L_Francisc


    Numarul mesajelor : 90
    Data de inscriere : 16/08/2009
    Varsta : 40
    Localizare : Lugoj /Petrosani

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  L_Francisc Lun Aug 08, 2011 7:58 am

    Da aici ai facut calculele mai bune decat mine Razz ... Deci ideea mea era sa dormim la cheile Sohodolului ( dai un google sa vezi cat de frumoase sunt, merita), sa ma exprim mai corect poate nu ai inteles KM mei, deci prima zi a traseului ar fi lugoj-herculane-sohodol = 216 km ... intradevar am fi cu 57 km inapoi si 82 de punctul de referinta dar asta inseamna ca duminica vom face doar cativa km de plimbare cu vehicolele.

    Si una e sa faci 302 km intro zi de sambata la un trafic maxim pe tot traseul si alta e sa faci linistit 216 km dintre care 96 km cu trafic zero....

    Ce'i fain pe traseul tau e ca vom merge la buza muntilor Parang prin sate interesante din nordul judetului Gorj, si ne vom trezi undeva sus pe munte a doua zi,...

    Eu oricum am fost pe ambele trasee, deci cum vreti voi...
    Arpi
    Arpi
    Admin


    Numarul mesajelor : 168
    Data de inscriere : 27/03/2009
    Varsta : 43
    Localizare : Lugoj

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  Arpi Lun Aug 08, 2011 8:07 am

    Socotile te doboara Razz deci:
    245 nu 302 :)sau compari traseul tau cu al tau dar lung?
    245 fata de 216 Smile si am fi deja la Ranca e comparatia despre care discutam pentru prima zi Razz
    Indradevar Herculane Chei ar fi liber de trafic, aici no comment dar...
    Nu merita efortul pentru Sohodol pentru noi, am discutat cu sefa. Ne putem vedea Duminica la Ranca, daca insistati sa mergeti la Sohodol. Eu vreau sa ma trezesc la cort pe drumul Transalpina si sa adorm duminica seara tot pe Transalpina Razz
    Ne auzim la telefon, serios. oricum nu mergem cu aceleasi autovehicule. Si dimi ne vedem.
    L_Francisc
    L_Francisc


    Numarul mesajelor : 90
    Data de inscriere : 16/08/2009
    Varsta : 40
    Localizare : Lugoj /Petrosani

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  L_Francisc Lun Aug 08, 2011 8:31 am

    Ehhh... cand e vorba de "sefa" atunci nu ma exista puncte de argument Razz . Dar oricum suntem o trupa deci ne vedem toti la Ranca in ziua de Sambata sau pe traseu , oricum eu poate o sa plec putin mai repede decat voi fiindca am viteza melcului grabit, dar ne vedem toti la Ranca in seara de sambata !... nu vi la club vineri?
    Arpi
    Arpi
    Admin


    Numarul mesajelor : 168
    Data de inscriere : 27/03/2009
    Varsta : 43
    Localizare : Lugoj

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  Arpi Lun Aug 08, 2011 8:17 pm

    iep sefa Razz

    si ultima oara am zis ca ajung si nu am mai ajuns la club Embarassed
    daniela
    daniela


    Numarul mesajelor : 14
    Data de inscriere : 03/05/2010
    Localizare : TG-JIU

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  daniela Lun Aug 08, 2011 10:23 pm

    Very Happy "Sefa" cunoaste prea bine traditiile din 15 aug din zona Gorjului si traseul Lugoj-Herculane-Sohodol-Tg.Jiu-Ranca Razz ....daca ajunge "Sefa" la Tismana s-ar putea sa ramana acolo(este mare tambalau de Sf.Marie,e praznicul Manastirii Tismana,mare balcicu mititei si beutura buna,nedee in oras -care dureaza 3 zile)ma asteapta bunica cu pisica,cu catelul cu purcelul si in cazul asta se micsoreaza trupa:D pentru Transalpina Wink
    asa ca Guritzele aleg traseul mai simplu pentru Transalpina, si la urmatoarea vizita in Oltenia ne oprim si pe Cheile Sohodolului care sunt cam la 25 de km de casutza mea si atunci o sa am ocazia sa ii mai arat lui Guri si alte minunatii ale Gorjului Razz
    va doresc drum usor s-ar putea sa fie cam aglomerata zona in perioada asta Wink si ne vedem in "Sinaia Olteniei"- Ranca Laughing
    L_Francisc
    L_Francisc


    Numarul mesajelor : 90
    Data de inscriere : 16/08/2009
    Varsta : 40
    Localizare : Lugoj /Petrosani

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  L_Francisc Mar Aug 09, 2011 2:50 am

    Am inteles, nu vreau sa intru intr-un vortex de rugi mici, bere etc....... si NU VREAU SA SE MICSOREZE TRUPA !!! Very Happy ...
    Bun atunci, facem un gratar , ceva la ceaun? ar trebui sa ne intalnim undeva pe joi sa planificam "Transalpina 2011" ? ... oricum daca o sa ajungem inaintea voastra va asteptam in Novaci, sa incepem Transaplina asa cum trebuie , adica toti Smile
    Arpi
    Arpi
    Admin


    Numarul mesajelor : 168
    Data de inscriere : 27/03/2009
    Varsta : 43
    Localizare : Lugoj

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  Arpi Mar Aug 09, 2011 3:00 am

    Da, facem. Eu vreau sa luam ceva la ceaun. Voi va bagati amandoi la ceaun? Pe restul ii intreb eu daca vor sau nu.
    ar fi bine sa va gandititi voi care ami stiti zona unde sa camapm sa avem si o apa ceva langa noi.
    L_Francisc
    L_Francisc


    Numarul mesajelor : 90
    Data de inscriere : 16/08/2009
    Varsta : 40
    Localizare : Lugoj /Petrosani

    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  L_Francisc Mar Aug 09, 2011 6:31 am

    Da sigur ca ne bagam la un Ceaun bounce adica la tot ce luati voi pentru prajit si mancat in grup puneti pentru inca 2 persoane.

    Stiu un loc super de stat cu cortul pe malul Lacului Vidra !... daca nu mai sunt si altele prin zona, acum depinde unde vrem sa inoptam Smile

    Continut sponsorizat


    Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011 Empty Re: Tura in weekendul prelungit 12-15 August 2011

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 10:08 am