Clubul de turism Concordia Lugoj

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Club de turism din Lugoj cu urmatoarele obiective: * organizarea de drumetii, tabere, actiuni de cercetare, * introducerea de noi trasee si popularizarea lor, * educarea tineretului pentru un turism ecologic


2 participanți

    Tura externa- Dolomiti- Via Ferrata 20 august -1 septembrie

    Ţîru Călin
    Ţîru Călin


    Numarul mesajelor : 186
    Data de inscriere : 30/03/2009
    Varsta : 35
    Localizare : Lugoj

     Tura externa- Dolomiti- Via Ferrata 20 august -1 septembrie Empty Tura externa- Dolomiti- Via Ferrata 20 august -1 septembrie

    Mesaj  Ţîru Călin Vin Iul 08, 2011 12:16 am

    Clubul de Turism Concordia Lugoj organizeaza o tura de neuitat in Alpi , Dolomiti

    Domnul Ioan Berariu, unul dintre membrii fondatori ai clubului nostru si unul din initiatorii catararii ne propune (la fel ca in fiecare an de ceva timp incoace) o tura in Alpi, o tura de via-ferrata in Alpi Dolomitici din N Italiei.

    Ce presupune via-ferrata?

    Via Ferrata e reprezentata de un traseu montan amenajat cu cabluri fixe, trepte de lemn, scari si poduri, care fac accesibila escaladarea unor rute montane grele si spectaculoase. Mai mult, aceste trasee sunt disponibile si persoanelor cu abilitati de catarare mai putin dezvoltate fara sa necesite franghii sau dispozitive de catarare proprii si mai ales fara sa se supuna riscurilor asociate catararilor neprotejate.

    Gradele de dificultate sunt numerotate de la 1 la 5, unde gradul 1 nu implica decat o urcare simpla iar gradul 5 necesita abilitati avansate de catarare.

    Acum , ca stiti ce inseamna sa vorbim si despre tura:
    Cand, unde, ce si cum , echipament , si cel mai important... cost Smile

    Cand? .. - din 20 August (2011) pana in 1 septembrie

    Unde?...- Italia, Dolomiti , Corvara si Civetta

    Ce si cum?...........catarat lejer, poze si plimbareala

    Echipament ? .......... Ham de alpinism , Casca, frontala , 2 carabiniere cu filet minim, doua corzi de 10 de aproximativ un metru sau una mai lunga, rucsac mic, bidon apa si bocanci sau adidasi din seria approach(cautati pe google daca nu stiti Smile ) - asta doar pentru partea de traseu

    Cost total 150 euro , si aici intra : transport cu masini personale (calculat la 4 persoane pe masina) , cazare (camping) 7-8 euro pe noapte, taxe de drum, + alte maruntisuri. (Mancarea se ia de acasa sau din supermarketurile de acolo......... pretul e cam acelasi)

    Traseu Lugoj- Corvara :
    Varianta 1 : Lugoj- Szeget- Gyor-Oberwart-Spittal-Brunico-Corvara(in Badia) 1140 km total din care 560 autostrada - timp aproximativ 14:50 h
    Varianta 2: Lugoj- Szeget-Spittal-Brunico-Corvara(in Badia) 1390 km total din care 780 autostrada timp aproximativ 14:00 h
    + 100 - 200 de km in zona pentru a ajunge la trasee


    Ziua...Zona(Camping..........Nume Ferrata........Grad Tehnic........Fizic..........Psihic..........Timp(h)
    ...1....Corvara (Calfosco).....Piz Da Lech ..............1.....................1..............1.............04:30
    ...2....Corvara (Calfosco).....Tridentina................2.....................1...............2............06:45
    ...3....Corvara (Calfosco).....Musules...................2.....................3...............2............07:00
    ...4....Corvara (Calfosco).....Pizzetta..................3.....................2...............3............06:00
    ...5....Civetta (Pala Favela)..Constantini...............3.....................3...............3............09:30
    ...6....Civetta (Pala Favela)...Allegesi Tisi............2.....................3...............1............10:40
    ...7....Civetta (Pala Favela)...Gialle...................3.....................3...............2............07:00

    Cazarea se va face la cort deci echipamentul de campare e necesar (cort , sac de dormit , saltea sau izolir)


    Si cateva imagini ca sa va fac pofta

    Un articol de acum doi ani cand am fost la Cortina Dampezzo - http://concordialugoj.ro/readarticle.php?article_id=20
    cateva poze - http://concordialugoj.ro/photogallery.php?album_id=55

    O diaporama realizata de fotograful Dan Dinu http://dandinu.net/diaporame/dolomiti/dolomiti.html (instalati ce vi se cere pentru a o vedea , merita)
    http://www.campingcolfosco.org/start.php?page=home&lang=EN&preloading=close
    Ţîru Călin
    Ţîru Călin


    Numarul mesajelor : 186
    Data de inscriere : 30/03/2009
    Varsta : 35
    Localizare : Lugoj

     Tura externa- Dolomiti- Via Ferrata 20 august -1 septembrie Empty Re: Tura externa- Dolomiti- Via Ferrata 20 august -1 septembrie

    Mesaj  Ţîru Călin Joi Iul 21, 2011 2:30 am

    Pana acum s-au anuntat:

    domnul Berariu + inca 2 persoane
    Călin Ţîru
    Răzvan Arsene
    Andreea Spulber
    Cătălin Gavrilă + inca 1 persoană

    Posibil pe lista: Toth Arpi, Vornicu Daniela , Ţîru Anca
    Arpi
    Arpi
    Admin


    Numarul mesajelor : 168
    Data de inscriere : 27/03/2009
    Varsta : 43
    Localizare : Lugoj

     Tura externa- Dolomiti- Via Ferrata 20 august -1 septembrie Empty Re: Tura externa- Dolomiti- Via Ferrata 20 august -1 septembrie

    Mesaj  Arpi Lun Aug 01, 2011 2:04 am

    Noi iesim din calcul... avem alte prioritati Sad
    Ţîru Călin
    Ţîru Călin


    Numarul mesajelor : 186
    Data de inscriere : 30/03/2009
    Varsta : 35
    Localizare : Lugoj

     Tura externa- Dolomiti- Via Ferrata 20 august -1 septembrie Empty Re: Tura externa- Dolomiti- Via Ferrata 20 august -1 septembrie

    Mesaj  Ţîru Călin Joi Aug 11, 2011 5:40 am

    Deci am ramas 8 persoane

    3 in masina la Dl Berariu
    3 in masina la Razvan
    2 (Catalin..) care inca nu stiu cu ce merg

    Continut sponsorizat


     Tura externa- Dolomiti- Via Ferrata 20 august -1 septembrie Empty Re: Tura externa- Dolomiti- Via Ferrata 20 august -1 septembrie

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 11:28 am